Resultater Markprøver  &  Apporteringsprøver

.

Engelske racer under Fællesrepræsentationen for  Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark

2018


DKK Brugsprøve v/Schackenborg 20.10.2018

 GS Åens Prisca Henning Rasmussen 2.pr.brkl
 P Isa Allan Bredsgaard 2.pr.brkl
 P Fugledes Alma e/Peter Tindbæk f/Allan Diederichsen 2.pr.brkl
 P Fugledes A.Mille Flemming Sørensen 2.pr.brkl

Danmarksmesterskab v/Vejen 2018

 ES Bjerndrups Zanka  Keld Hansen 1.V CK
 P Fugledes Ultra  Flemming Fuglede 2.V CK
 P Astrup's Rik  Erik Aarøe 3.V
 ES Nordvestjydens Jawa Kurt Nedergaard 4.V
 B Egsgård Tjalfe  John Madsen 5.V
 IS Settermosens Casablanca  Christina Bak 6.V

Tillykke til alle de placerede

DKK Efterårsvinderklasse Vildbjerg  07.10.2018

 DK02947/2015 GS Lilleskogens Wayne Søren Thygesen 1.V*
 DK09829/2013 ES Heegårds Max Harris Jensen 2.V
 DK10393/2014 ES Nordvestjydens Jawa Kurt Nedergaard 3.V**
 DK10251/2013 B Kenzo Thomas Klit 4.V
 DK03680/2012 ES Piteraq Jens Aage Madsen 5.V
 DK05356/2016 P Astrups Bo Jes Krag 6.V



*ny dansk brugschampion - **ny dansk jagtchampion - tillykke

FJD Efterårsvinderklasse Aabybro  06.10.2018

 ES Tobølbjerg Lamison Allan Nissen 1.V
 IS Mårup Storm Søren Godtfredsen 2.V
 ES Bjerndrups Messi Thorbjørn Riis 3.V
 P Boelsgaards Tuxedo Tom B. Hansen 4.V
 IS Vilslevs Kari Flemming Vilslev 5.V

DBK Efterårsvinderklasse 28.09.2018

  DK13503/2014 Athos Poul Valdemar Nielsen 1.V m/CK
  DK04240/2016 Lilli Du Bois Courcol Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen 2.V m/CK
  DK09469/2010 Engbjergvejs Fanch Asger Bak 3.V m/CK
  DK13285/2014 Fønsvigs Jouie  e/John Johnsen f/Jan Nielsen 4.V
  DK03296/2013 Grand's Uniq Itro Jens Hansen 5.V
  DK06237/2014 Strandbys Bon Jens Stenhøj 6.V



5 af de placerede - tillykke

DPK Efterårsvinderklasse 28.09.2018

  Astrups Rik Erik Henriksen Aarø 1.V m/CK
 Fugledes Ulta Flemming Fuglede 2.V m/CK
 Fugledes Ural Thomas Kristensen 3.V m/CK
 Boelsgaards Monet Henning Hansen 4.V
 Frierfjordens Randi Jens Have 5.V

DPK Brugsprøve Racedyst 28.09.2018

  DK03296/2013 B Grand's Uniq Itro Jens Hansen 2.pr.brkl
 DK06304/2013 GS Nakkehages Bz Orkan  Peter Eliasen 2.pr.brkl
  DK14437/2012 P Fugledes Ultra Flemming Fuglede 1.pr.brkl
  DK19389/2011 IS Vilslev Kari Flemming Vilstev Knudsen 2.pr.brkl
  DK10394/2014 ES Nordvestjyden's Joker Thorbjørn Riis 2.pr.brkl
 DK14435/2012 P Fugledes Ural  Thomas Kristensen 2.pr.brkl
 DK03265/2015 IS Bjerkaaseøns Bs-Siff  Heidi Nørgaard Jensen 2.pr.brkl*
 Bedste hold blev irsk setterne    



De præmierede - tillykke
* prøvens bedste hund - tillykke

DPK Brugsprøve 28.09.2018

  DK09174/2014 ES Bjergagers Tage Aksel Spangsberg 1.pr.brkl*
  DK15249/2015 P Fugledes Alma e/Peter Tindbæk f/Allan Diderichsen 2.pr.brkl

* ny dansk Jagtchampion - tillykke

DKK Hjerpsted 22.09.2018

 Vajskær Balic Henriette Clemmesen 2.pr.brkl



Eneste præmieret - tillykke

DKK Sindal 20.09.2018

 DK05356/2016 P Astrup's Bo Jes Krag 1.pr.brkl
 DK19187/2016 ES Nordvestjyden's Malou Kurt Kjærsgaard 2.pr.brkl
  DK03296/2013 B Grand's Uniq Itro Jens Hansen 1.pr.brkl *
 DK11869/2012 B Taco Keld Sørensen 2.pr.brkl
  DK03265/2015 IS Bjerkaasen's Bs-Siff Heidi Nørgaard Jensen 1.pr.brkl
 DK15250/2015 P Fugledes Anton Thomas Kristensen 1.pr.brkl
  DK11974/2017 IS Norrsetter Sa Steffi Søren Andersen 2.pr.brkl



De præmierede med dommer og skytter - * ny dansk jagtchampion - tillykke

DKK Vildbjerg 19.09.2018

 IS Tyson Per Pedersen 2.pr.brkl
 IS Yobbo's Calle Christina Bak 1.pr.brkl*

*Ny dansk jagtchampion - tillykke


DJ Vildbjerg 09.09.2018

 DK04368/2017 GS Dovrefjellet's Rågg Stein Løkken 2.pr.åk
 DK04240/2016 B Lilli Du Bois du Courcol  Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen 1.pr.åk
 DK13133/2017 ES Athos Kristian Engelbrecht Kristiansen 1.pr.uk
 DK19186/2016 ES Nordvestjyden's Milla  Keld Hansen 1.pr.uk
 DK07303/2017 P Mjølners My Jens Nielsen Have 1.pr.uk
 DK10429/2017 ES Nordvestjyden's Nia Jan Nielsen 1.pr.uk

FJD Bramming 08.09.2018

 GS Vadkærs Basco Brormand Erik Nielsen 1.pr.åk
  B Fønsvig Jouie e/John Johnsen f/Jan Nielsen 1.pr.åk
  B Mintos Eddie Grundahl 2.pr.åk
  P Matresses Mille Freddy Brixen 2.pr.åk
  ES Ask f/Erling Clausen 1.pr.uk

FJD Sydsjælland 08.09.2018

 DK06525/2017 B Cisse Bekir Tas 2.pr.uk
 DK15011/2014 ES Cindi Arne Larsen 2.pr.åk

FJD Nordjylland Gl.Toftegaard og Borupgaard 08.09.2018

 DK14826/2017 ES Scotty Kenneth Rokkjær Svenningsen 1.pr.uk
 DK04418/2017 B Engbjergvejs Naele  Jeanette Juldal Justesen 1.pr.uk
 DK04852/2017 P Krogsøgård's Bruen Sussi Jakob Weinkouff Jakobsen 1.pr.uk
 DK20479/2017 ES Uggelia's Gro Jørgen Heegaard 1.pr.uk
 DK12221/2015 ES Vestsalling Chanell Kristian Fly 2.pr.åk
 DK04368/2017 GS Dovrefjellet's Rågg Stein Løkken 2.pr.åk

DISK dju-apporteringsprøve Tårs 06.09.2018
 DK11974/2017 IS Norrsetter SA Steffi Søren Andersen Bestået
 DK009166/2017 B Strandbys Fille Anni og Jens Hansen Bestået
  DK04150/2017 IS Irish Power Game's Aoife Erik Rimmen Bestået




De beståede ekvipager - tillykke

FJD Vildbjerg/Aulum 02.09.2018
 DK10429/2017 ES Nordvestjyden's Nia Jan Nielsen 1.pr.uk
 DK07303/2017 P Mjølners My ? 1.pr.uk
  DK06890/2017 GS Troldmarkens Lester René Pedersen 2.pr.uk
  DK09784/2016 ES Tobølbjergs N-Frey Poul Aagaard Sørensen 2.pr.åk
  DK04731/2016 B Cadeau Titou ? 2.pr.åk
 DK03089/2017 ES Jaktstormens Asarek  ? 2.pr.åk
  DK04760/2014 IS Heggelifjellets Rex Knud Hansen 1.pr.åk

DJ Læsø 02.09.2018
 DK08690/2017 B Duke Torben P. Pedersen 1.pr.uk




Eneste engelske præmieret hund - Tillykke

FJD Jerup 24.08.2018
 DK20479/2017 ES Uggeliaøs Gro   Jørgen Heegård Nielsen 1.pr.uk
 DK05356/2016 P Astrup's Bo Jes Krag 1.pr.åk

DBK's apporteringsprøve Mou 11.08.2018
 DJU-apporteringsprøve:      
 DK11488/2016 B Grand's Uniq Mabelle  Claus Abildgård Schmidt Bestået + pokal
 DBK-apporteringsprøve:      
 DK08745/2011 B Klaphattens Balou Peter Strandgård Rasmussen Bestået + pokal
 DK09472/2016 B Tintin Peer Bæch-Laursern Bestået




Vinder af Dju'app.pr. til højre og vinder af DBK-app.prøve til venstre - tillykke


Mesterskabsprøven Holbæk 14.04.2018
 B Kenzo  Thomas Dahl Klit 1.V
 GS Lilleskogens Wayne  Søren Brøndum Thygesen 2.V
 ES Nordvestjydens Java  Kurt Nedergaard 3.V
 P Boelsgaards Sifu  Steffen Olsen 4.V
 ES Nordvestjydens Jarl  Martin Ry Krogh 5.V

Tillykke til de placerede


DBK  Hovedprøve 30.03-01.04.2018
 30.03.2018:    
 B Stenhøj Sako John Madsen 1.pr.uk
 B Diva Bent Olsen 1.pr.uk
 ES Bjergagers Jasmin  Tommy Pedersen 1.pr.uk
 B Grand's Uniq Micca Tom Rosser Hansen 1.pr.uk
 ES Nordvestjyden's Michelle Jan Nielsen 1.pr.uk
 B Gribskoven's Harley Claus Raahauge 2.pr.uk
 B Kuhlmann's Aggi Benny Kuhlmann 1.pr.åk
 P Fugledes Anton Thomas Kristensen 1.pr.åk
 B Stevnsåen's Freja Franz Nybro Metzker 1.pr.åk
 B Fønsvigs Jouie John Johnsen 2.pr.åk
 B Gribskoven's Chili Christian Olesen 2.pr.åk
 B Klaphattens Emma Jens Ole Nielsen 2.pr.åk
 B Gribskoven's Pippi Gudmund Jensen 2.pr.åk
 B Grand's Uniq Indi Kaj Erik Rasmussen 2.pr.åk
 B Kenzo Thomas Klit 2.pr.åk
 B Midtvejs Kenzo Peer Bæch-Laursen 2.pr.åk
 B Strandbys Anoq Jan B. Larsen 2.pr.åk
     
 31.03.2018:    
 ES Bowie Leif Andersen 1.pr.uk
 ES Tobølbjergs Naughty Thomas Klit 1.pr.uk
 ES Nordvestjyden's Michelle Jan Níelsen 1.pr.uk
 B Enya Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen 1.pr.uk
 B Tintin Peer Bæch-Laursen 1.pr.uk
 B Grand's Uniq M. Sigi Jens Ole Nielsen 1.pr.uk
 B Duke Torben P. Pedersen 2.pr.uk
 B Luca Lene Kaufmann 2.pr.uk
 GS Mollymolly Pål Andersson 3.pr.uk
 B Grand's Uniq Indi Kaj Erik Rasmussen 1.pr.åk
 B Engbjergvejs Klip Asger Bak 1.pr.åk
 B Lilli Du Bois Courcol Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen 2.pr.åk
 B Fønsvigs Emma Verner Christiansen 2.pr.åk
 B Grand's Uniq Luke Jan B. Larsen 2.pr.åk
     
 01.04.2018:    
 B Strandbys Anoq  Jan B. Larsen 1.V
 B Taco  Keld Sørensen 2.V
     



De placerede - tillykke


DGSK Hovedprøve 28.-29.30.03.2018
 28.03.2018:     
 DK04545/2017 GS Åens Q Uniq Preben Pedersen 1.pr.uk
 DK07839/2014 GS Blacksetter B. Silke  Michael Olsen 1.pr.åk
 DK12369/2016 GS Østjylland's SW Marley Søren Brøndum Thygesen 1.pr.uk
 DK13665/2016 ES Klintholms D. Arthur  Klaus Olsen 1.pr.uk
 DK14822/2016 GS Nakkehages TO Aslak  Anne Elmgren 1.pr.uk
 DK16191/2016 GS Åens Prisca  Henning Rasmussen 1.pr.uk
 NO42542/17 GS Gullura's Storm Henrik Rannudd 1.pr.uk
 SE57927/2016 P Björås Elda Björn Danås 1.pr.uk
 DK00838/2016 GS Troldmarkens Klara Klar  Lauge Larsen 2.pr.åk
 DK02947/2015 GS Lilleskogens Wayne  Søren Brøndum Thygesen 2.pr.åk
 DK10552/2016 P Spurvfulgdalens Tanja Erik Juhl 2.pr.uk
 DK13843/2013 GS Østjylland's SR Pointer  Søren Brøndum Thygesen 2.pr.uk
 DK13948/2015 GS Øens Bilbo Jesper Brinkmann 2.pr.åk
 DK15638/2015 GS Nørre Lørumøs Gwen  Karl Jensen 2.pr.åk
 DK18913/2015 IS Kiwi Line's KIWI Jan Lorentsen 2.pr.åk
 NO43633/15 GS Åens N.Lykke Till Bror Meyer 2.pr.åk
     
 29.03.2018:
 DK02947/2015 GS Lilleskogens Wayne  Søren Brøndum Thygesen 1.V
 DK13949/2015 GS Øens Beta Ágeir Páll Júlíusson 2.V
 DK08022/2013 GS Troldmarkens Ilova af 5.maj 07 Peter Thorup 3.V
      
 DK07839/2014 GS Blacksetter B. Silke Michael Olsen 1.pr.åk
 DK12367/2016 GS Østjylland's SW Liv  Anton Dahl 1.pr.uk
 DK13665/2016 ES Klintholms D. Arthur Klaus Olsen 1.pr.uk
 DK16191/2016 GS Åens Prisca f/Robert Paulsen 1.pr.uk
 NO38449/17 B Vanity Adrinne Hallgeir Berg 1.pr.uk
 DK00969/2017 GS Åens Sivert Erling Clausen 2.pr.uk
 DK13952/2015 GS Øens Bella Rene Thomsen 2.pr.åk
 DK18913/2015 IS Kiwi Line's KIWI  Jan Lorentsen 2.pr.åk
 SE28936/2016 GS Black Luckys Carola Kent Svensson 2.pr.uk
 SE39568/2014 IS Janås Ingvar Stine Anderson 2.pr.åk
     
  30.03.2018:    
 SE38440/2016 B Creme Cracker's Mad Max  Pia Jälkestål 1.pr.uk
  DK13948/2015 GS Øens Bilbo Jesper Brinkmann 2.pr.åk
  DK15638/2015 GS Nørre Løgum's Gwen Karl Jensen 2.pr.åk
  NO43633/15 GS Åens N. Lykke Till Bror Meyer 2.pr.åk
  NO47577/16 GS Svanelvdalens Ble Bare Molly Pål Kristian Andersen 2.pr.uk
  S22819/2009 P Patjanen's Villa Antinori Per-Anton Berg 2.pr.åk
  SE27009/2017 ES Vallarfjället's E-Melvin Pål Kristian Andersen 2.pr.uk
  SE47111/2014 B Creme Cracker's Flash Pia Jälkestål 2.pr.åk
  DK02886/2012 GS Østjylland's T T Tara Kjetil Urdal 3.pr.åk
     

DKK  Vinderklasse Bramming 26.03.2018
 ES Heegaards Zuki Erling Clausen 1.V*
 B Kenzo Thomas Klit 2.V
 P Spurgfugldalens Quincy Lasse Weberg 3.V



De placerede med 1.vinderen til venstre - *ny Dansk Brugschampion - Tillykke

ESK 100-års jubilæums prøve
 25.03.2018:     
 GS Gullura’s Miss Universe Eskild Bothner 1.pr.uk

 P Top Point Dania

Alexander Bennegaard 1.pr.åk
 IS Overdrives Brutus Susanne Johansson 2.pr.åk
     
 24.03.2018    
  P Astrup’s Bion Do Birgit Basballe Madsen 1.pr.uk

 ES Nordvestjyden’s Issy

Egon Dynesen 1.pr.åk
 P Boelsgaard’s A Sifu Steffen Godthaab Olesen 1.pr.åk
 ES Nordvestjyden’s Louis Allan Olesen 1.pr.åk
 ES Høgdebrotets Houston Astri Norø 1.pr.åk
 IS Red Garlic’s Sweet Potato Agneta Andersson 2.pr.åk
 ES Borums Q Freja Arne Larsen 2.pr.åk
 GS Gullura’s Rappo Eskild Bothner 2.pr.åk
 ES Lammefjorden’s Cilla Kari Juntunven 3.pr.uk
     
 Unghunde Grand Prix:    
 Klintholms Artur Claus Olesen 1.V
 Tobølbjergs Frey Poul Aagaard Sørensen 2.V
 Tobølbjergs Nobel Aksel Nielsen 3.V
 Klintholms Asko Jan Marinussen 4.V
 Trixi Kyrre Vaagaasar 5.V
     
 UKK:    
 Bjergagers Zika Anders Find Andersen 1.v
 Nordvestjydens Milla Keld Hansen 2.v
 Klintholms Artur Claus Olesen 3.v
 Tobølbjergs Nobel Aksel Nielsen 4.v
 Drongstrups E Bessi Lars Drongstrup 5.v
     
 VK 2.heat:    
 Bjerndrups Messi Thorbjørn Riis 1.V m/CK
 Bjerndrups Mikkel Jan Marinussen 2.V
 Nordvestjydens Jarl Martin Ry Krog 3.V
 Senjas Tessa Allan Højrup 4.V
 Nordvestjydens Jawa Kurt Nedergård 5.V
 Pålamalmens Little Girl  Alexander Bennegaard 6.V
     

 Ungdomsklasse:

   
  Bedste unghund: Bjergagers Zika Anders Find Andersen  
  Bedst i modsat køn: Drongstrups Ike Tonny Nygaard  
  Næst bedste i samme køn: Drongstrup E Bessie Lars Drongstrup  
     

 Åben klasse:

   
 Bedste åben klasse hund:  Bjergagers Tage Aksel Spangsberg  
 Næst bedste åben klasse hund: Nordvestjydens Icha Allan Wermuth Bak Jensen  
     
 23.03.2018:     
 ES Zopy Ove Jensen 1.pr.uk
 ES Drongstrup E Ike Tonny Nygaard 1.pr.uk
 ES Nordvestjyden’s Icha  Allan Bak Jensen 1.pr.åk
 ES Upperwood Brannigan   Elisabeth Kallevig 1.pr.åk
 ES Nordvestjyden’s Michelle Jan Nielsen 1.pr.uk
     
 22.03.2018:
 ES Nordvestjyden's Milla Keld Hansen 1.pr.uk
 GS Tytingens Merlin Peter Jensen 1.pr.uk
 ES Fornjot's Lykke Antti Korhonen 1.pr.uk
 ES Uggelia's Gro Jørgen Heegård Nielsen 1.pr.uk
 ES Melsgård T Chaos Jane Mortensen 1.pr.uk
 ES Drongstrup E Bessie Lars Drongstup 1.pr.uk
 ES Fornjot's Menja Kari Juntunen 1.pr.åk
 GS Trixie Eskild Bothner 2.pr.åk
 P Isa Allan Bredsgaard 2.pr.åk
 ES Høgdebrotets Houston Astrid Norøy 2.pr.åk
 ES Upperwood Brannigan Elisabeth Kallevig 3.pr.åk
      
 Videre til 2.heat i VK er:    
  Nordvestjydens Jawa Kurt Nedergård 2A
  Macperssons Ally Benny Persson 1B
  Sveaborgs Z.Caesar Andras Talpai 2A
  Nordvestjydens Gaga Leif Andersen 2A
  Pålamalmens Little Girl Alexander Bennegaard 1B
  Bjerndrups Mikkel Jan Marinussen 1B
  Vitus Henning Klokker 1B
  Bjerndrups Messi Thorbjørn Riis 1B
  Nordvestjydens Jarl Martin Ry Krog 2A
  Harmattan Jens Aage Madsen 1B
  Senjas Tessa Allan Højrup 2A
 21.03.2018:
 ES Vargofjellets Athena Andras Tal 1.pr.uk
 ES Senja's X Essi Vidar Antonsen 1.pr.uk
 ES Senja's Quail Erling Clausen 1.pr.åk
 ES Myrhedens P-Tikka Lars Tofte Nielsen 1.pr.åk
 ES Senja's Verona Erling Clausen 2.pr.åk
 B Strandbys Abby e/Anni & Jens Hansen f/Karl Georg Kristensen 2.pr.åk
 ES Ailigaslammen Bajan Ronny 2.pr.åk
 ES Heegårds Zuki Erling Clausen IFF
     
 20.03.2018:    
 ES Klintholms D Asta Mette Kühl 1.pr.uk
 ES Klintholms D Asko Jan Marinussen 1.pr.uk
 GS Åens Prisca Henning Rasmus Rasmussen 1.pr.uk
 ES Senja's X Essi Vidar Antonsen 1.pr.uk
 ES Bjergagers Tage Aksel Hennelund Spangsberg 1.pr.åk
 GS Gullura's Nicki Eskild Bothner 2.pr.uk
     
 Nordisk match:     
  Danmark   1.V
  Sverige   2.V
  Norge   3.V
  Finland   4.V
     
 Bedste individuelle hund:    
  Tobølbjergs Lamison Allan Nissen  
     
 19.03.2018:    
 ES Bjerndrups Bæver Hans Jørgen Mogensen 1.pr.uk
 ES Bjergagers Zika Anders Find Andersen 1.pr.uk
 ES Østheia's Boss Elisabeth Kallevig 1.pr.uk
 GS Gullera's Hiro Siri Leonardsen 1.pr.uk
 ES Bjergagers Jasmin Tommy Pedersen 2.pr.uk
 ES Lammefjorden’s Sandie Klaus Olesen 2.pr.uk
 ES Melsgårds R Malinka Peer Vinding Clausen 2.pr.åk
 ES Hågakollens Rock’n Roll Dan Karlsen Wang 2.pr.åk
 ES Upperwood Brannigan Elisabeth kallevig 2.pr.åk
     
 VK 1:    
 IS Bjerkaasen's Bs-Siff Heidi Nørgaard Jensen 1.V Cacit
 ES Athos Aksel Spangsberg 2.V
 ES Tobølbjergs L-Sus Søren Gottfredsen 3.V
 IS Settermosen Charites Frank Krøyer 4.V
 ES Tobølbjergs Lamison Allan Nissen 5.V
 ES Nordvestjyden's Filip Martin Ry Krog 6.V
     
 VK 2:    
 ES Nordvestjydens Jawa Kurt Nedergaard 1.VK CK
 ES Nordvestjydens Joker Thorbjørn Riis 2.V CK
 GS Nakkehages Bz Orkan Peter Eliasen 3.V
 B Fønsvigs Darwin Flemming Knudsen 4.V
 GS Åens Mollye Henning Rasmus Rasmussen 5.V
 ES Bjerndrup's Mikkel Jan Marinussen 6.V
 
Dansk Jagthunde DERBY 2018
GS Åens Prisca Henning Rasmussen 1.V
B Stenhøjs Sako John Madsen 2.V
GS Østjyllands SW Marley Søren Thygesen 3.V
ES Klintholms D. Arthur Klaus Olesen 4.V
IS Vilslevs Nemo Erling W. Christensen 5.V
ES Jaktstormens Asarek Morten C. Petersen 6.V



Tillykke til de placerede
FJD Tuse Næs 10.03.2018

GS Blacksetter B. Silke

Michael Olsen 2.pr.åk

ES Klindtholms B.Arthur

Klaus Olsen 1.pr.uk

P   Niholys Tess

Tage Jessen 1.pr.åk

GS Troldmarkens Klara Klar

Lauge S.Larsen 1.pr.åk

GS Øens Beta

Ásgeir Páll Júlíusson 1.pr.åk
ES Brit Øystein Grandorf 1.pr.uk



Tillykke til de præmierede (én præmieret deltager mangler på billedet)

FJD Bramming/Ribe den 05.03.2018
GS Østjyllands pH chili Martin Larsen 2.pr.uk
P Mjølner's My Jens Nielsen Have 1.pr.uk
ES Tobølbjergs Laminson Allan Nissen 1.pr.åk



Tillykke til de præmierede