2018

Resultater Udstilling 



Fælles resultat side for  engelske racer under Fællesrepræsentationen for Specialklubber for stående Jagthunde i Danmark


DBK's udstilling i Mou 12.08.2018

Baby klasse hanhund:
 DK07216/2018 Sigvald  Ole Larsen SL 1.V
 DK07217/2018 Pan Mogens Erik Lind SL
Baby klasse tæve:
 DK07219/2018 Ninja  Pia Brix SL
Hanner:
Junior klasse:
 DK09166/2017 Strandbys Fille Anni og Jens Hansen VG 1.V
 DK14051/2017 Thor  ? KIP
Åbenklasse:
 DK20021/2016 Strandbys Eico Flemming Christensen VG
 DK08320/2016 Tyson ? VG 3.V
 DK09305/2016 Levis Jørgen Buus Thomsen EXCL 1.V CK BHK1 BIR
 DK11484/2016 Grand's Uniq Maico   Torsten Beck Egebirk EXCL 2.V
 DK04731/2016 Cadeau Titou Susanne Solskov VG 4.V
Brugs klasse:
 DK11869/2012 Taco  Keld Sørensen EXCL 1.V
Tæver:
Junior klasse:
 DK09169/2017 Strandbys Fie Dorte Harbo Kauffmann VG 1.V
 DK16405/2017 Østfyns Asja  Frede Nielsen VG 2.V
Åbenklasse:
 DK06105/2013 Elling Å's Kulla Ole Jakobsen VG
 DK17139/2015 Schiøholm's Dunja Jens Hvass EXCL.1.V
 DK11488/2016 Grand's Uniq Mabelle Claus Abildgaard Schmidt EXCL 2.V
 DK09038/2016 Strandbys Dolly   Jimmy Henriksen EXCL.3.V
Brugs klasse:
 DK08323/2016 Enya  Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen EXCL 1.V
 DK09310/2015 Luca Lene Kaufmann disk
 DK11489/2016 Grand's Uniq Micca Tom Rosser Hansen & Maria Brinch Pedersen VG 2.V

 

BIR - Tillykke

 

Vissenbjerg 11.06.2018

Breton 

Hanner:
Junior klasse:
 Strandbys Fille Anni og Jens Hansen EXCL.1.V
 Lyngroden's Nicki  ? EXCL.2.V
Åbenklasse:
   Stevnsåen's RAMA  Henrik Nielsen DISK
  Klaphattens Bowie Lasse Iversen Hansen Very good 1.V
Brugs klasse:
  Athos ? DISK
Tæver:
Junior klasse:
  Strandbys Frække Frida Franz Nybro Metzker Very good 3.V
 Iris   Hans H. Kristoffersen Good
  Holtelands Kensi ? Very good 4.V
  Lyngroden's N. Oda Kenneth R. Schultz EXCL.1.V CK BTK2
  Puc Leo Eriksen EXCL.2.V
Åbenklasse:
  Zenta  Maja og Bjarke Fuglsang Cortes Very good 3.V
  Stevnsåen's Rose Per Olsen EXCL.1.V CK 4BTK
 Breton Banden Soleil  Søren Stenhøj EXCL.2.V
Brugs klasse:
  Stevnsåens's Naja  Niels Erik Krüger Very good
  Engbjergvejs Ida Larsen Very good
  Klaphattens Dudi Benny Kuhlmann EXCL.1.V CK BTK1 BIR
  Gribskoven's Pippi ? Very good
  Grand's Uniq Micca Tom Rosser Hansen & Maria Brinch Pedersen EXCL.4.V
  Lady du Fief des Kallistos Peter Strandgård Rasmussen EXCL.2.C CK BTK3
  Louna du Bois Cuorcol Jan Nielsen EXCL 3.V
  Klaphattens Etienne ? Very good

 

ESK 100 års Jubilæums udstilling den 21.03.2018

Gruppe 7

 

Gammel Dansk Hønsehund

Hvalpe klasse, tæve:

 Ahm-hansen’s Bellatrix

Tina Nielsen SL

Juniorklasse hanhund:

 Charletan’s Mikkel

Niels Bertram Mikkelsen EXCL 1.V

 Nei’s Tex Af Ängsö

Tina Nielsen EXCL. 2.V

Åben klasse hanhund:

 SEVCH Nei’s Viktor Af Giresta

Anna-Lena M. Nei EXCL.1.V

Åben klasse tæve:

 Logslund Regina

Tina Nielsen EXCL.1.V

Korthåret Hønsehund

Hvalpe klasse, tæve:

Troldfuglens Shirly

Mette Misser Hansen SL BIK

Åben klasse hanhund:

 Staal F-Lian 

Helge Jensen EXCL.1.V CK 1.BHK CERT BIR

Juniorklasse tæve:

 Mille

Torben Niels Hjardemål EXCL.1.V

Kleiner Münsterländer

Juniorklasse hanhund:

 Sneppegården D’Cognac

Søren Baumann EXCL.1.V CK 1.BHK Jun CERT BIR

 Jagtlystens Awesome Cody

Heidi Pedersen EXCL.2.V CK 3.BHK

Veteranklasse hanhund:

 DKCH INTCH SECH Fuglevang’s Jacon

Per Madsen EXCL. 1.V CK 2.BHK Vet. CERT BIK

Juniorklasse tæve:

 WJW17 Jagtlystens Awesome Nala

Mona Storgaard EXCL. 1.V

Brugshundeklasse tæve:

 Zenta

Henrik Christensen Very good

  Zakira Kilian V.D. Chesannehof

Per Madsen EXCL.1.V CK 1.BTK CERT BIM

Irsk Setter

Åben klasse hanhund:

 Æblevangen Evian

John Bak og Christina Bak Very good 1.v

Brugshundeklasse hanhund:

 Kaselyckans Fire

Agneta Anderson EXCL.1.V CK 1.BHK CERT BIR

 Gordon Setter

Juniorklasse hanhund:

  Gullura’s Storm

Henrik Ranudd Very good 1.v

Åben klasse hanhund:

  Åens Sego

Flemming Nielsen EXC. 1.V CK 1.BHK BIK

Brugshundeklasse hanhund:

 Gullura’s  Rappo

Eskild Bothner EXCL.1.V CK 2.BHK CERT

Juniorklasse tæve:

 Gullura’s Miss Universe

Eskild Bothner EXCL.1.V

Mellemklasse tæve:

 Nakkehages TD Sidney

Christina og John Bak EXCL.1.V CK 1.BTRK BIM

Brugshundeklasse tæve:

  Terrismäen Erica

Harri Heino Very good 1.v

 Gullura’s Nicki

Eskild Bothner Very good 2.v

Championklasse tæve:

  Trixie

Eskild Bothner EXCL.1.V CK 2.BTK

Bracco Italiano

Juniorklasse tæve:

  L’Angelo D’Oro Mi Amore Valentina

Lisbeth Bo Strunck EXCL.1.V CK 1.BTK CERT Jun.CERT BIR

Weimaraner, langhåret

Juniorklasse hanhund:

  WJW17 Weimspeed Arrow

Susanne Lundholdt EXCL. 1.V

Weimaraner, korthåret

Åben klasse hanhund:

  Cody

Martin Bejlegaar Pedersen EXCL.1.V CK 1.BHK BIR

Championklasse hanhund

 INTCH(U) DEVDHCH Jim Beam VS du Berceau de Bugatti

Susanne Lundholdt EXCL.1.V CK 2.BHK

Vizla, korthåret

Åben klasse hanhund:

  Olebjørks Hatodik Ferko

Arne Hovde EXCL.1.V

Ruhåret Hønsehund

Baby klasse tæve:

  Vijaga Rappa Rhina

Annette Laursen SL BIK

Juniorklasse hanhund:

 Marydskogens ET

Michael Sanner Christensen Very good 2.v

 Bob

Werner Larsson EXCL. 1.V

Mellemklasse hanhund:

 Gørklintgårds Victor

Preben Pedersen EXCL.1.V

Brugshundeklasse hanhund:

 Fredskovs Kalle F

Klaus Frostholm EXCL.1.V CK 2.HKH CERT BIR

 Marco

Lars Jørgensen EXCL.2.V CK 2.BHK

 Andy

Johnny Skovgaard Hansen EXCL. 3.V

Juniorklasse tæve:

 Hera

Anders Wiggers EXCL.1.V

 Lynghedens Donna

Johnny Skovgaard Hansen EXCL.2.V

Mellemklasse tæve:

 Horsfjärdens MH-Burning Desire

Charlotte og Flemming Ransborg EXCL. 1.V CK 2.BTK

Åben klasse tæve:

 Familien Møgelhøj’s Aimée

Chris Gram Skjoldager EXCL.1.V

 Lille Skovbo’s Ivanna

Uffe Nissen EXCL.2.V

 Hjortlund’s Sussi

Esben Bro Nielsen Very good 3.v

Brugshundeklassen tæve:

 Bøgeskoven’s Frigg

Carsten Bøgh Leopold Jacobsen EXCL.1.V CK 1.BTK CERT BIM

 Erle v. Nordstrand

 Peter Krebs Brorsen EXCL. 3.V

 Allingebjerggaard Daimi

Lise Lotte Jensen EXCL.2.V CK 3.BTK

Breton

Brugshundeklasse hanhund:

  Grand’s Uniq Luke

Winnie og Jan B. Larsen f/Michael Schrøder EXCL.1.V CK 1.BHK CERT BIR

Engelsk Pointer

Brugshundeklasse hanhund:

 Boelsgaard’s A Didrik

Allan Diederichsen Good

Brugshundeklasse tæve:

 Boelsgaards A Victoria

Arne Hovde EXCL.2.V

 Fugledes Alma

Peter Tindbæk EXCL.1.V CK 1.BTK CERT BIR

Engelsk Setter

Baby klasse tæve:

Huntingfield Primula Veris

Jeanette E.C. Wallgren-Bang  

Juniorklasse hanhund:

 Melsgård U Mandela

Jane Mortensen EXCL.1.V

Mellemklasse hanhund :

 Kenzo v/ Søren Rydahl Gotthard

Søren Rydahl Gotthard EXCL.1.V

Åben klasse hanhund:

 Hågakollens Rock’n Roll

Dan Karlsen Wang Good

 Østheias Boss

Hans Rasmus Astrup Very good 1.v

Brugshundeklasse hanhund:

 Klintholms D Arthur

Klaus Olesen EXCL.3.V

 Upperwood Brannigan

Elisabeth Kallevig Very good

  Nordvestjyden’s Jojo

Michael Jensen Strømberg EXCL

 Heegårds Max

Harris Jensen Good

 Bono v/Martin

Martin Clausen EXCL.1.V CK 2.BHK CERT

 DKJCH Senja’s R. Messi

Jan Andreasen EXCL.4.V

  Vitus

Henning Klokker EXCL.2.V CK 3.BHK R.CERT

Veteranklasse hanhund:

 DKCH FICH NOCH NORDCH SECH Bjerndrup’s Birk

Peer Vinding Clausen EXCL.1.V CK 1.BHK BIR

Juniorklasse tæve:

 Bjergagers Jasmin

Tommy Pedersen Very good 3.v

 Lammefjordens Cilla

Kari Juntunven EXCL. 2.V

  Nordvestjyden’s Michelle

Jan Nielsen EXCL.1.V CK 2.BTK Jun.CERT

  Terrismäen Greta

Harri Heino og Leena Majala-Heino Cannot be judged

Mellemklasse tæve:

 Klintholms D Asta

Mette Kühl Very good 2.v

 Melsgård T Chaos

Jane Mortensen Very good 1.v

Åben klasse tæve:

 Hågakollen’s Yessi

Dan Karlsen Wang Very good 1.v

Brugshundeklasse tæve:

Maclau Girl

Martin Clausen EXCL.

Senja’s Tessa

Allan Højrup Very good

Cindi

Tina Larsen EXCL.

Bjerndrup’s Neagu

Sv.Aage Vad EXCL. 1.V CK 1.BTK CERT BIM

Jentenes Bct Saga Chanel

Vidar Magnussen EXCL. 3.V

Fornjo’s Menja

Kari Jontunen Very good

Bjergagers Zika

Christina Von Arenstorff Very good

Bjerndrup’s Celena

Sv.Aage Vad EXCL.4.V

Borums Q Freja

Tina Larsen EXCL.2.V CK 4.BTK R.CERT

 Heegårds Sally

Harri Heino Very good

 Melsgård R Malinka

Elisabeth Heian Very good

Championklasse tæve:

 NOCH Høgdebrotets Houston

Arne Hovde og Astri Norøy EXCL.2.V CK 3.BTK

 Bjerndrup’s Zerena

Arne Hovde EXCL.1.V CK 3.BTK
Avlsklasser:

Bjerndrups Birk(Lammefjorden’s Cilla -Vitus -Melsgård R Malinka - Fornjot’s Menja)

Elisabeth Heian og Peer Vinding Clausen HP 1.V
 

 

Frederiks den 09.02.2018

 

Breton
Dommer: Gunnar Jensen
Hanner:
Junior klasse:
Breton Banden Elliot ?? Very good
Mellem klasse:
Strandby's Eico Flemming Christensen Excl.
Åbenklasse:
Marco ?? Excl.CK 2.BHK
Pax ?? Excl.
Aulumboens Kenzo Jane Schumacher Good
Brugs klasse:
Grand's Uniq Luke Jan B. Larsen Excl. CK 1.BHK CERT BIM
Inouk de l'Ardour Jens Ole Nielsen Excl.
Tæver:
Junior klasse:
Strandbys Ellis Henrik Bækstrøm Excl.CK 3.BTK jun.CERT
Iris ?? Good
Mellem klasse:
Grand's Uniq Micca ?? Excl.
Åbenklasse:
Fønsvigs Jouie John Johnsen Excl. CK 1.BTK BIR
Grand's Uniq Mabelle ?? Excl. CK2.BTK
Ville ?? Excl.
Bindesbøls Daisi ?? Very good
Brugs klasse:
Louna du Bois Cuorcol Jan Nielsen Excl.
Østfyns Maji Frede Nielsen Ecxl.
Pointer
Dommer: Jessie Borregaard Madsen
Hanner:
Junior klasse:
Analog Ci Lord Arthur Bjørn Løken, Rasmus Jacobsen, Louise Jacobsen - Norge Excl.CK 1.BHK jun.CERT BIR
Åbenklasse:
Larchworld Star Quest At Kanix   Excl.
Choko   Excl.
Tæver:
Junior klasse:
Mjølners My   Excl.
Mellem klasse:
Astrup's Zita II   Very good
Brugs klasse:
Fugledes Alma   Excl.
     
Engelsk Setter
Dommer: Jessie Borregaard Madsen
Hanner:
Junior klasse:
Bjerndrup's Carlos   Excl.CK 2.BHK jun.CERT
Brugs klasse:
Bono Line H. Clausen, Martin Clausen Excl.CK 1.BHK CERT BIM
Lammefjorden's Monty   Excl.
Heegårds Zuki Erling Clausen? Very good
Tæver:
Brugs klasse:
Melsgård R. Athena Ole Frank Excl. CK 1.BTK CERT BIR
Senja's W. Ritt   Very good
Senja's Tessa Allan Højrup? Very good
Østkysten's S.N.Brisa   Very good
Gordon Setter
Dommer: Gunnar Jensen
Hanner:
Junior klasse:
Sydåens U.Mads   Very good
Brugs klasse:
Åens Hr. Gordon Jan Kristensen Excl. CK 1 BHK CERT BIR
Åens Isak   Very good
Tæver:
Brugs klasse:
Øens Black Star   Excl.
Irsk Setter
Dommer: Jessie Borregaard Madsen
Hanner:
Hvalpe klasse:
Norrsetter SA Cooper Heidi Nørgaard Jensen SL BIK
Brugs klasse:
Yobbo's Calle Christina Bak Excl. CK 1 BHK CERT BIR
Tæver:
Hvalpe klasse:
Norrsetter SA Bagherra Heidi Nørgaard Jensen SL
Åben klasse:
Irmün's May Manja   Excl.